Hoe wordt de lijst van veelgebruikers vastgesteld?
De gemeente die in de periode 2007-2010 twee of meer keer gebruik heeft gemaakt (lees: twee keer subsidie heeft verkregen) van de bommenregeling wordt als veelgebruiker/maatstafgemeente aangemerkt.

En is er een minimaal bedrag zodat je niet als veelgebruiker wordt aangemerkt?
Het ministerie van Binnenlandse zaken en Koninkrijksrelaties zal deze optie onderzoeken, maar zal naar alle waarschijnlijkheid niet in 2011 worden meegenomen.

Pakt de wijziging voor gemeenten die zijn aangewezen als maatstafgemeenten gunstig uit? En wanneer zij minder gunstig uitvalt, is het voor een gemeente mogelijk te weigeren om aangemerkt te worden als maatstafgemeente?
Maatvoerend voor maatstafgemeenten is het aantal nieuwe woningen dat in het kalenderjaar gebouwd wordt. De definitie van een woning is hieronder opgenomen.

Dit betekent dat als een maatstafgemeente veel woningen bouwt en er relatief weinig explosievenonderzoek binnen de gemeente noodzakelijk is, de regeling gunstig kan uitvallen. Worden er echter relatief weinig nieuwe woningen gerealiseerd en is er wel veel explosievenonderzoek noodzakelijk, kan de regeling ongunstig uitvallen.

De gemeente Lingewaard is voornemens een klankbordgroep op te richten om deze ‘ongelijkheden' te bespreken en aan de kaak te stellen. Gemeenten die zich daarbij willen aansluiten, kunnen dat via Saricon doen. Zij kunnen hiertoe een mail sturen naar bijdragebesluit@saricon.nl.

Kunnen er ad-hoc aanvragen worden uitgevoerd?
Helaas is het niet mogelijk om ad-hocaanvragen te doen. U dient de procedure te volgen. Dit betekent dat de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de benodigde middelen uit de vaste bijdrage moeten halen. Voor de maatstafgemeenten geldt dat de middelen uit de berekende vergoeding moeten worden gehaald, en voor de vangnetgemeenten dat zij moeten worden voorgefinancierd. Middels het raadsbesluit en de afrekeningen van de gemaakte kosten kan in het opvolgende kalenderjaar een bijdrage uit het gemeentefonds worden gevraagd.
De regels die hierbij gehanteerd moeten worden, komen overeen met het vervallen ‘bijdragebesluit kosten opsporing en ruiming conventionele explosieven Tweede Wereldoorlog, 2006'.

Uitkering
Deze gemeenten ontvangen op basis van het aantal gerealiseerde woningen x € 2.000,- een bijdrage uit het gemeentefonds. Een vooruitvergoeding of aanvulling is niet mogelijk.

Vorig jaar zijn de veelgebruikers gekort, hoe zal dat dit jaar gaan?
De veelgebruikers zijn vorig jaar (2010) niet gekort. De 2000 euro zijn in zogenaamde rekeneuro's ongeveer 1300 euro. Nu het wat slechter met de economie gaat kan de uitkeringsfactor ook wat omlaag gaan. De stelling is: als de totale uitgaven van het rijk daalt, daalt ook de uitgaven van de gemeenten. Het kan dit jaar ook gebeuren, echter de verwachting is dat het bedrag gelijk blijft als vorig jaar.


NOOT1: Maatvoerend voor woningen van BZK is (letterlijke tekst van BZK)
Voor de maatstaf Woonruimten volgen wij de definities van het CBS zoals deze omschreven staan in de 'handleiding voor de administratieve woningtelling'. Hierin worden woonruimten omschreven als:
a) woningen,
b) wooneenheden,
c) capaciteit bijzondere woongebouwen,
d) recreatiewoningen.

Voor de (nieuwe) maatstaf Nieuwbouwwoningen worden alleen de toevoegingen (opleveringen) van woningen gebruikt. Toevoegingen van wooneenheden, capaciteit bijzondere woongebouwen en recreatiewoningen worden buiten beschouwing gelaten. Deze gang van zaken is analoog aan de toepassing van de maatstaf omvangrijke opgave woningbouw die wij in het verleden kenden.

Bij de bommenregeling wordt alleen gefinancierd op basis van het aantal woningen, niet op basis van wooneenheden.

NOOT2: De definitie van het CBS voor een woning is
Een woning is een tot bewoning bestemd gebouw dat, vanuit bouwtechnisch oogpunt gezien, blijvend is bestemd voor permanente bewoning door één particulier huishouden. Om als woning geclassificeerd te worden moet het aan vier criteria voldoen:
1. Het tot bewoning bestemde gebouw dient zodanig te zijn gebouwd of verbouwd dat het voor particuliere bewoning geschikt is;
2. Het tot bewoning bestemde gebouw dient te zijn voorzien van een eigen toegangsdeur die hetzij direct vanaf de openbare weg, hetzij via een gemeenschappelijke ruimte (zoals portiek, galerij, trappenhuis of corridor) toegang biedt tot de woonruimte;
3. Het tot bewoning bestemde gebouw dient tenminste 14 m2 aan verblijfsruimte te bevatten. De verblijfsruimte wordt tussen de muren gemeten en is de in de woning gelegen ruimte, bestemd voor het verblijven van mensen, zoals keuken, woonkamer(s), slaapkamer(s), werk- en hobbykamer(s) e.d. Niet tot de verblijfsruimte behoren de verkeersruimte, toiletruimte, badruimte, bergruimte of technische ruimte.
4. Het tot bewoning bestemde gebouw dient te beschikken over een toilet en over een keukeninrichting die is bestemd voor bereiding van complete maaltijden.

Waarom is de definitie van een woning van VROM niet aangehouden?
Dit zal het ministerie van Binnenlandse zaken en Koninkrijksrelaties gaan uitzoeken. Met ingang van 2012 zal de BAG (basisregistraties adressen en gebouwen) gaan gelden. Hiermee wordt de definitie van woning overheidsbreed hetzelfde. Vakantie woningen gaan dan ook meetellen.

 

Veelgebruikers

Bezoek: Industrieweg 24
3361 HJ Sliedrecht
Post: Postbus 92
3360 AB Sliedrecht
Tel. +31 (184) 422538
Fax +31 (184) 419821
E-mail: contact@saricon.nl